Skip to content

Druhé prohlášení o rostoucím koloběhu násilností ve Svaté zemi

Palestinci protestují prosti izraelským raziím v Nablúsu. Zdroj: VaticanNews.

Jeruzalém, 28. února 2023

 

My, patriarchové a představení církví v Jeruzalémě, jsme zarmouceni nedávnou eskalací násilí ve Svaté zemi. V noci z neděle na pondělí, dne 26. února, několik desítek izraelských osadníků řádilo v palestinském městě Huwara poblíž Nablúsu, zabilo jednoho člověka, zranilo desítky lidí železnými tyčemi a slzným plynem, a zapalovalo budovy i auta.

Jednalo se o odvetný úder poté, co palestinský střelec zabil dva izraelské osídlence poblíž téhož města, a to také na odvetu za zabití jedenácti Palestinců v Nablúsu o týden dříve.

Toto poslední vyhrocení přišlo v průběhu a po uzavření výjimečného setkání mezi izraelskými a palestinskými představiteli v jordánské Akabě, při nichž Izrael slíbil ukončit osídlování palestinských oblastí a spolu s Palestinci zastavit nárůst nesmyslného vyhrocování násilí.

Tento bolestivý vývoj znamená, že je stále více nutné nejenom okamžité snížení slovního i faktického napětí, ale také je zapotřebí hledat dlouhodoběji udržitelné řešení palestinsko-izraelského konfliktu v souladu s mezinárodními rozhodnutími a zákony.

Spolu se všemi lidmi dobré vůle prosíme Pána za mír a spravedlnost v naší milované Svaté zemi, kde jsou všichni ještě plni úzkosti v důsledku tohoto baletního a dlouhodobého konfliktu.

Patriarchové a představení církví v Jeruzalémě

Zdroj: Webové stránky Latinského patriarchátu jeruzalémského. Český překlad: © Česká magistrální delegace Řádu Božího hrobu, březen 2023.

Back To Top