Skip to content
Papež František a marocký král Mohamed VI. při podpisu společného prohlášení. Zdroj: www.vatican.va

Společná deklarace o jedinečnosti a posvátnosti svatého města Jeruzaléma vydaná papežem Františkem a marockým králem Mohamedem VI. v Rabatu dne 30. března 2019, během apoštolské cesty papeže Františka do Maroka

Při příležitosti návštěvy v marockém království, Jeho Svatost papež František a Jeho Veličenstvo král Mohamed VI., uznávajíce jedinečnost a posvátnost Jeruzaléma / Al Kuds aš-Šarif a majíce na srdci jeho duchovní význam a jeho zvláštní povolání Města Míru, sdílí následující výzvu:

„Pokládáme za důležité, aby svaté město Jeruzalém / Al Kuds aš-Šarif bylo chráněno jako společný poklad lidstva a především věřících třech monoteistických náboženství jakožto místa setkání a symbol mírumilovné koexistence, kde se pěstuje vzájemný respekt a dialog.

Za tím účelem je třeba uchovávat a podporovat specificky multináboženskou povahu, duchovní význam a jedinečnou kulturní identitu Jeruzaléma / Al Kuds aš-Šarif.

Doufáme proto, že bude věřícím všech monoteistických náboženství zaručen svobodný vstup do svatého města a právo všech na vlastní náboženský kult, aby modlitba jejich věřících za pokojnou budoucnost a bratrství na zemi stoupala z Jeruzaléma / Al Kuds aš-Šarif k Bohu, Stvořiteli všech.“

Rabat, 30. března 2019

J. V. král Mohamed VI. Amir al Mouminine
J. S. papež František

Back To Top