Skip to content

Papež: přání míru pro Svatou zemi

Ve svém tradičním novoročním projevu k členům diplomatického sboru akreditovaným u Svatého Stolce, který pronesl papež František v neděli 7. února 2021 v aule požehnání svatopetrské baziliky, se dotknul dotknul závažných témat, která poznamenala vývoj roku 2020, jako jsou především dopad pandemie Covid-19, ale také zdůraznění aktuálnosti krize životního prostředí, a zhodnocení neuralgických bodů politických krizí v různých částech světa. Papež také mluvil o „vzdělávací katastrofě“, již přináší omezení dnešní doby, a o omezeních lidských svobod, zejména svobody vyznání. Vyjádřil přání míru a pokoje pro celý svět, zvlášť pro Sýrii, Libanon, Lybii, Středoafrickou republiku, celou Latinskou Ameeriku, korejský poloostrov, střední Kavkaz. Pokoj si papež přeje také pro Svatou zemi:

Moje přání pokoje směřuje nutně i ke Svaté zemi. Vzájemná důvěra mezi Izraelci a Palestinci musí být základem pro obnovený a rozhodný přímý dialog mezi stranami, který by vyřešil konflikt trvající již tak dlouho. Vyzývám mezinárodní společenství, aby podporovalo a usnadňovalo tento přímý dialog, a nesnažilo se diktovat řešení, která nemají za cíl dobro pro všechny. Jsem si také jistý, že Palestinci i Izraelci mají společnou touhu po tom, aby žili v pokoji a míru.

Na závěr také papež připomněl, že roku 2021 bude rokem oslavy sedmi set let od smrti Danta Alighieriho, a připomněl, že italský národ byl v Evropě první, který se musel vyrovanat se závažnými dopady pandemie.

„Rok 2021, uzavřel svůj projev papež, je časem, který nesmíme ztratit. A nebude ztracen, pokud se naučíme velkodušně a aktivně spolupracovat. V tomto smyslu si myslím, že bratrství je pravým lékem na pandemii a na tolik zla, které nás zasahuje. Bratrství a naděje jsou medicíny, které dnes svět potřebuje, stejně jako vakcíny.“

Tradiční novoroční projev k diplomatům u Sv. Stolce je obvykle velmi sledován, protože v něm papež hodnotí uplynulý rok a zároveň vyjadřuje svá přání pro celý svět v roce nastávajícím: projev obvykle představuje jakýsi program papežské diplomacie. V současné době udržuje se Svatým Stolcem diplomatické vztahy celkem 183 států na světě, navíc i Evropská unie, Suverénní Řád Maltzských rytířů, Liga arabských států, Mezinárodní organizace pro migraci a Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky. Letošní projev papež pronesl na netradičním místě, aby bylo možné zachovat sociální odstup, a netradičně byl také zpožděn.

Zdroj: Vatican News, 8. února 2020.

Back To Top