Skip to content

Pomoc Ukrajině: modlitba, půst, charita

Papežova výzva k modlitbě a postu

Při generální audienci ve středu 23. února 2021 komentoval papež František eskalující situaci na Ukrajině.

 

„Mám v srdci velikou bolest nad zhoršující se situací na východní Ukrajině. Navzdory diplomatickému úsilí posledních týdnů se před námi otevírají stále znepokojivější scénáře. Stejně jako já i mnozí další lidé po celém světě zakoušejí úzkost a obavy, neboť všeobecný mír opětovně ohrožují dílčí zájmy.

Dovolávám se všech, kdo nesou politickou odpovědnost, aby hluboce zpytovali svědomí před Bohem, který je Bohem pokoje, a nikoli války, Otcem všech, a nikoli jen některých, Bohem, který z nás chce mít bratry, nikoli nepřátele. Prosím všechny zúčastněné strany, aby se zdržely jakéhokoli činu, který by vyvolal ještě větší utrpení obyvatelstva, narušil soužití mezi národy a diskreditoval mezinárodní právo.

A nyní bych se rád obrátil s výzvou k vám všem, věřícím i nevěřícím. Ježíš nás naučil, že na nesmyslné, ďábelské násilí se reaguje Božími zbraněmi – modlitbou a postem. Vyzývám všechny, aby z příští středy 2. března, Popeleční středy, učinili Den postu za mír. Povzbuzuji k tomu zejména věřící, aby se v onen den intenzivně věnovali modlitbě a postili se.

Kéž Královna pokoje chrání svět před válečným šílenstvím!“

Slova kardinála Parolina

Jak komentoval vatikánský státní sekretář, kardinál Pietro Parolin, středeční papežova výzva „nabývá dramatické naléhavosti po zahájení ruských vojenských operací na ukrajinském území. Tragické scénáře, kterých se všichni obávali, se bohužel stávají skutečností. Stále je však čas na dobrou vůli, dosud existuje prostor pro vyjednávání, stále je zde místo na uplatnění takové moudrosti, která by zabránila převaze stranických zájmů, chránila oprávněné touhy každého člověka a ušetřila svět šílenství a hrůz války. My věřící neztrácíme naději v záblesk svědomí těch, kteří mají v rukou osudy tohoto světa. A pokračujme v modlitbách a půstu – učiníme tak příští, Popeleční středu – za mír na Ukrajině i v celém světě.“

Papežova návštěva na ruské ambasádě

Papež František dne 25. února 2022 osobně navštívil ambasádu Ruské federace u Svatého Stolce, kde se zdržel celé půl hodiny, a vyjádřil své znepokojení nad vývojem situace na Ukrajině. Velvyslanectví má své sídlo v Římě, na Via della Conciliazione, nedaleko Vatikánského státu, a papež do paláce, v němž sdílí ambasáda, dorazil bílým Fiatem 500L.

Prohlášení Svjatoslava Ševčuka, hlavy Ukrajinské řeckokatolické církve

Jeho Blaženost Svjatoslav Ševčuk, archieparcha kyjevsko-halyčský, je nejvyšším představitelem Ukrajinské řeckokatolické církve jako vrchní arcibiskup. Text jeho pohnutého prohlášení k  ukrajinskému národu z Kyjeva dne 24. února 2021 přinesl v ukrajinštině i v českém překladu server cirkev.cz, provozovaný Českou biskupskou konferencí.

Výzvy k pomoci ze všech stran

Výzvy k modlitbě, postu i konkrétní pomoci Ukrajině se ozývají z různých stran. K zastavení násilí vyzvala Rada evropských biskupských konferencí (CCEE), k pomoci vyzývá jak Česká biskupská konference, tak Ekumenická rada církví, politické reprezentace většiny zemí Evropy i světa, a spontánně mnoho lidí dobré vůle.

Kam adresovat konkrétní pomoc?

Konkrétní pomoc lze poskytnou předvěším prostřednictvím České katolické Charity, organizace Člověk v tísni, pomáhají Lékaři bez hranic, sbírku organizuje ADRA i Paměť národa nebo Český červený kříž.

Zdroj: Vatican News, 23. února 2021.

Back To Top