Skip to content

Jeruzalém: střety ve Starém městě po muslimské páteční modlitbě

Včera, v pátek 23. 4. 2021, se v Jeruzalémě střetly izraelské pořádkové služby a muslimšti věřící. Večer byly z Pásma Gaza vystřelovány rakety na izraelské území. Přestavitelé Spojených států se obávají možné eskalace násilí.
Po včerejší islámské modlitbě v době ramadánu tisíce muslimů, které vycházely z mešit na chrámovém návrší, začaly vnímat přítomnost ozbrojených policejních sil vybavených pro boj s demonstranty jako provokaci. Tato jiskra roznítila odpolední střety. Agenti odpověděli na házení lahví použitím ohlušujících granátů. Večer se stovky Palestinců shromáždily mezi Jeruzalémem a Ramalláhem. Na posvátné živoské místo, Hrob Ráchelin, byly házeny kameny. Na sklonku dne byly vypuštěny z Pásma Gaza tři rakety na izraelské území, kde nezpůsobily žádné škody ani oběti na životech. Podle palestinské agentury Maan byli v šarvátkách zabiti tři Palestinci, večer jeden Palestinec zabil tři Izraelce v zajordánské kolonii poblíž Ramalláhu.

Spojené státy americké vyjádřily z eskalace násilí v Izraeli hluboké znepokojení. Ned Price, mluvčí diplomacie Spojených států, včera večer napsal na svém Twitteru: „Požadujeme klid, jednotu a garanci bezpečnosti a práv všech v Jeruzalémě.“ Po dnešním prohlášení prezidenta Joea Bidena, které uznává genocidu Arménů před 106 lety se očekává další nárůst napětí. Včera se Biden spojil telefonicky s tureckým prezidentem Erdoganem a potvrdil své rozhodnutí uznání genocidy, kdy osmanské impérium způsobilo smrt miliónu a půl Arménů.

Administrativní šéf latinského patriarchátu jeruzalémského, Sami H. El-Jussef, napsal 23. dubna na svém facebookovém účtu: „… Když jsem minulou noc šel spát, poslouchal jsem při tom zpěvy „Smrt Arabům“, viděl jsem náhodné útoky na nevinné obyvatele, kteří se jen ocitli v nevhodném čase na nevhodném místě. … Šílenství musí skončit!“

Zdroj: Vatican News, AsiaNews.it, AP news.

Back To Top